Skrzynki te muszą też pomieścić przesyłki pocztowe o określonych parametrach wielkościowych.

Skrzynki pocztowe, a prawo
Wszelkie przesyłki są doręczane na dwa sposoby: do rąk własnych, lub do skrzynki pocztowej. Skrzynki pocztowe są jakby standaryzowane. Muszą także spełniać niektóre wymogi. Inne skrzynki pocztowe zamieszczane są w domach, inne na poczcie, a całkiem inne w blokach. Skrzynki w blokach znane jako skrzynki lokatorskie, koniecznie muszą spełniać ścisłe Unijne normy. Głównie skrzynki te muszą być wytrzymałe na warunki otoczenia, a oprócz tego ochraniać korespondencję przed dostępem obcych osób.

Skrzynki pocztowe lokatorskie muszą też zmieścić przesyłki o określonych parametrach wielkościowych, a więc: listów o wymiarach C4, oraz dodatkowo łącznej grubości przesyłek 60 milimetrów. Ich oznaczenia muszą być koniecznie czytelne, a z kolei dla osób niedowidzących dokładnie oznaczone w sposób możliwy ich dokładną identyfikację. Także osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim muszą obowiązkowo mieć do nich swobodny dostęp. A dodatkowo absolutnie każda skrzynka na listy powinna posiadać odrębny zamek do którego pasujący klucz posiadają tylko domownicy określonego mieszkania. Z tego powodu również otwór w takiej skrzynce powinien być właściwej wielkości, to znaczy 235 milimetrów długości oraz 20 milimetrów wysokości, by mogła przejść przez niego przesyłka.

Skrzynki pocztowe są to skrzynki pocztowe spełniające wszelkie normy UE. Trzeba natomiast pamiętać o ich lokalizacji. Skrzynki lokatorskie muszą być zamieszczone w miejscu dostępnym dla lokatorów, jak i pracownika poczty dostarczającego przesyłki pocztowe. Jeżeli są umieszczone na zewnątrz obiektu, muszą być odporne na warunki pogodowe. Istotna jest również wysokość takiej skrzynki. Dolna część skrzynki nie powinna być powieszona niżej, aniżeli na wysokości 70 centymetrów, jednak jej część górna nie może znajdować się powyżej 170 centymetrów. Odległości te możemy powiększyć w zgodzie z obowiązującym prawem poczty.

Należy pamiętać też że posiadanie takiej skrzynki jest konieczne, a za jej brak możemy dostać wysokie kary grzywny. Należy zatem w sytuacji domu jednorodzinnego się w skrzynkę na listy wyposażyć, a w sytuacji bloków mieszkaniowych upilnować, aby zarząd obiektu kupił odpowiednie skrzynki pocztowe. Powinno się też dbać o ich dobry stan, poprzez regularną konserwację i wymienianie zniszczonych elementów. Skrzynki na listy euro spełniają wymagane standardy, więc przy właściwej konserwacji mogą służyć poprzez wiele długich lat. Lokatorskie skrzynki które przeznaczone są do bloków, możemy łączyć w kilka segmentów. Aktualnie na rynku jest sporo rozmaitych wzorów, barw a oprócz tego wymiarów skrzynek pocztowych, warto zatem zastanowić się przed ich zakupem.

Jedno jest pewne skrzynki na listy euro są widoczne, a ze względu przepisów prawa z każdym następnym wybudowanym blokiem będzie ich jeszcze więcej. Skrzynki na listy stały się czymś, co ignoruje się, jako oczywistość, często nie mając pojęcia, jak dużo standardów muszą one spełniać.