Roszponka należy do kategorii niskokalorycznych warzyw.

Przeciętny człowiek je nieodpowiednią liczbę warzyw i owoców w trakcie dwudziestu czterech godzin. Zwykle ludzie po prostu ich nie lubią, a częstokroć w ogóle nie widzą sensu by je jeść, skoro zwykła sałata nie potrafi zaspokoić wielkiego głodu mężczyzny wykonującego pracę fizyczną. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na drogocenne właściwości roszponki, które niejednego nakłonią do regularnego sięgania po tę smaczną roślinkę. Roszponka swoim wyglądem i kształtem przypomina klasyczną sałatę, ale w zamian proponuje znacząco więcej niezbędnych wartości odżywczych.

Roszponka należy do kategorii niskokalorycznych warzyw. Podobnie jak każdą sałatę możemy spożywać ją zasadniczo do woli, nie bojąc się spożycia nadmiernej ilości kilokalorii. Bo w roszponce nie ma wiele kcal. W 100 gramach tego warzywa znajduje się ok. 21 kcal. Mieści się w niej też dość znaczna liczba białka, podstawowego budulca umięśnienia, którego brak może często się objawić spadkiem energetycznym. Roszponka doceniana jest jednakże przede wszystkim za zawieranie wielu witamin. Zjadając ją regularnie, będziemy mogli skutecznie poprawić własną odporność poprzez uzupełnienie braków witaminy C. Warzywo te to również bardzo cenne bogactwo kwasu foliowego.

Bardzo tani produkt, który kryje w sobie bardzo dużą liczbę drogocennych witamin! Najlepsze wartości roszponki są popularne naprawdę niewielu osobom. A obowiązkowo powinno się je znaleźć i przemóc się do jedzenia tej zielonej rośliny. Wyśmienicie dopełni ona zwyczajne potrawy i różne sałatki.

Zobacz więcej: http://dietlife.pl/poznaj-cudowne-wlasciwosci-roszponki/