Obecnie bardzo często rezygnuje się od tradycyjnych sposobów przesyłania listów.

Moc listów a także skrzynek listowych
Obecnie często rezygnuje się od klasycznych sposobów wysyłki listów pocztowych. Zawód listonosza nie ma łatwo, dlatego że z racji rozwoju techniki i globalnej sieci internet coraz większą popularność zyskał mailing. Onet, Interia. Gmail, o2, yahoo i wiele innych portali oferuje własne skrzynki. E-mail jest pewną formą „listu” znacznie ułatwiającą komunikację. Jeżeli się pomylisz, nie musisz na szczęście wyrzucać papieru – wystarczy, że naniesiesz stosowne poprawki do tekstu, którego napisania się podjąłeś. Nie musisz w ogóle wychodzić z swojego domu, aby wysłać własną wiadomość emailową. Wystarczy, że klikniesz przycisk „wyślij”, a to co wcześniej napisałeś, będzie od razu dostarczone do danej osoby. Jeżeli to Ty jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłany email możesz też otrzymać w każdej chwili. Nie trzeba oczekiwać paru dni, nim przyjedzie do Ciebie listonosz z listem lub fatygować się na najbliższą pocztę.

Jednakże w listach wysyłanych pocztą jest coś niesamowitego, coś co wiąże się z sentymentem. W momencie gdy jesteś w dalekiej podróży, miło jest posłać do rodziny albo znajomych pocztówkę albo list z widokiem z pięknych miejsc, w których obecnie się znajdujesz. Potem, gdy już wrócisz do mieszkania, masz okazję do wielu wspaniałych wspomnień.

Pisanie listów na kartce papieru wiąże się z ogromnym rozwojem naszej wyobraźni a także znacznie większą cierpliwością niż stworzenie szybkiej wiadomości elektronicznej. Bowiem po coś ktoś stworzył skrzynki na listy, jeżeli mieszkasz w domu czy także lokatorskie skrzynki, jeśli mieszkasz w bloku na osiedlu. Miło jest zajrzeć raz na jakiś czas i przekonać się, że ktoś o Nas wciąż pamięta. Ciężej jest patrzeć, jeśli przychodzą do nas na przykład ogromnie wysokie rachunki za gaz, prąd czy wodę.

Skrzynki na listy mają rozmaitą formę oraz gabaryty. Chyba najbardziej znana forma, którą kojarzy się z różnorakich filmów – w szczególności maluchy kojarzą je z animowanych kreskówek, to półokrągłe, malowane na czerwono skrzynki na listy znajdujące się tuż za posesją. Jednak w Ameryce nie ma jasnych przepisów, jeżeli rozchodzi się o pocztę, dlatego mają one w rzeczywistości najczęściej różnorodne kolory oraz różnorakie rozmiary.

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, tak samo jak i w Anglii skrzynki pocztowe są też w czerwonym kolorze, ale bardzo często przybierają formę przypominającą kwadrat. Na takiej skrzynce widnieje biały napis „Poczta Polska” oraz dodatkowo znaczek – na niebieskim tle, żółta trąbka. Możemy zauważyć na niej też prawidłowo zaadresowany list bądź pocztówkę. O wiele więcej skrzynek znajdziemy na terenach wsi, aniżeli w miastach. W krajach skandynawskich, Chorwacji, oraz w Niemczech skrzynki pocztowe są zazwyczaj malowane na żółto.

Skrzynki na korespondencję pocztową mogą znajdować się w różnorakich miejscach – jedne są montowane do ścian, inne do słupów a jeszcze inne do latarni. Kolejnym rodzajem tego typu skrzynek są skrzynki na listy euro, zwane inaczej euroskrzynkami. Mają one charakter zbiorczy, bardzo często są zrobione z twardego metalu w kolorze srebrnym lub białym. Euroskrzynki muszą spełniać określone dyrektywy które zawarte są w ustawie Ue. Są to regulacje dotyczące ich wysokości, szerokości i otworu do którego można wrzucać listy.