Metodą tą możemy niszczyć owady.

Fumigacja to jedna z metod pozwalających na zwalczanie owadów zagnieżdżonych w drewnie. Polega ona na aplikowaniu w drewno pod wpływem ciśnienia preparatów chemicznych wykorzystując do tego gaz, dym lub parę.
Sposób ten wymaga, żeby odkażany obiekt umiejscowiony był w opakowaniu szczelnym, do którego pod wpływem ciśnienia wprowadzany jest środek chemiczny. Metodą tą można niszczyć szkodniki w pojedynczych przedmiotach, przykładowo meblach, niemniej jednak można ją zastosować również do czyszczenia pomieszczeń,  a- pod folią – całych domów.
Na trochę mniejszą skalę, do likwidowania w gospodarstwach komarów oraz much, wykorzystywane są elektrofumigatory, małe urządzenia ,które emitują niewielką ilość neutralnych dla człowieka oparów.
Metoda ta stosowana jest z ogromnym powodzeniem też do dezynfekcji opakowań z drewna ,które wykorzystywane są w transporcie międzynarodowym, takich jak palety z drewna a także skrzynie. Jest to wymagane, żeby uniknąć rozprzestrzenianiu się wszelkich szkodników..
Dzięki użyciu gazu albo także dymu, chemiczny środek bez problemu przenika do wnętrza drewna wręcz wtedy, kiedy  pokryty jest lakierem lub farbą.
Fumigacja ujmowana jest za efektywną metodę likwidowania  różnych szkodników drewna. Istotne jest, iż nie jest ona szkodliwa dla odkażanego surowca.

Zobacz: Dezynfekcja Bydgoszcz